Afty a opary

13. listopadu 2009 v 19:01 | nikolleta |  Beauty
Opary

Opar rtu (Herpes labialis) je nejčastější infekční virové kožní onemocnění. Projevuje se v oblasti obličeje, v blízkosti úst, rtů a nosu. K nákaze dochází často v raném věku od příbuzných nebo od jiného nakaženého dítěte. Infekce probíhá nenápadně v podobě vřídku v ústech, na jazyku, dásních nebo postižení oka.
Podněty vzniku oparů
  • Horečka, celkově špatný zdravotní stav
  • Jiná nemoc, např. chřipka nebo nachlazení
  • Nadměrné vystavení se UV paprskům, např. na slunci nebo v soláriu
  • Stres
  • Vyčerpání
  • Menstruace
  • Těhotenství
  • Velké teplo / chlad
  • Lokální postižení, např. zubní chirurgie, při holení, popraskané rty
  • Stádia oparu

Každý opar prochází několika stádii vývoje: trnutí, zarudnutí, puchýř a strup.

Herpesviry jsou velmi nakažlivé, a to i v době, kdy se puchýře již vyhojily a vytvořily se strupy. Další nákaze i přenosu infekce na jiné osoby zabrání přísná hygiena.


Jak lze opary léčit

Pokud se opary kolem úst neobjevují často a jsou malé, lze zkusit některý z přírodních preparátů, s protivirovými a antibakteriální účinky. Propolisovou tinkturu, výtažek z kořene lékořice, chlorofyl, mořské řasy, gel z Aloe vera nebo olej tea tree či pupalkový olej. Ty mohou účinně zasáhnout ve všech stádiích oparu (od svědění až po puchýřek). Hojení napomáhá i zinek a vitamíny skupiny B.

Na opakované opary nebo velké opary pomáhá aminokyselina L-lysin a nekonzumovat čokoládu, oříšky a želatinu a do jídelníčku zařadit pivovarské kvasnice, hnědou rýži, zrniny vcelku, česnek, papriku, syrové ovoce a zeleninu. Též je dobré posilnit celkovou imunitu. V dalším případě je na místě vyhledat kožního lékaře.


Afty

Afty je infekční onemocnění způsobené viry, začíná řezavým pocitem v místě budoucího výsevu. Během jednoho dne se vyvinou malé vřídky, většinou na rtu nebo tváři, někdy na jazyku, na patře. Mohou velice bolet a téměř znemožnit jíst a mluvit. Afty mají sklon se dvakrát až třikrát během roku vracet.
Mezi nejčastější příznaky patří pálivá bolest na postižených místech ústní sliznice, zvláště při požití kyselých nebo kořeněných jídel, jeden či více žlutých či bílých vřídků s červeným okrajem, zvýšená teplota, malátnost.

Afty postihují hlavně mladé lidi, častěji ženy. Tvoří se v důsledku stresu. Na jejich vzniku se pravděpodobně podílejí hormony, často se objevují u žen před menstruací. Výskyt aft ovlivňuje podvýživa, zvláště nedostatek vitamínu B12, kyseliny listové a železa. Někteří lidé jsou citliví na složky zubních past a ústních vod. Dalšími rizikovými faktory jsou zubní protézy a rovnátka a zlozvyk skousávání rtů a tváří. Afty může také vyvolat kouření a žvýkání tabáku.

Dokud se afty nezhojí, vypusťte z jídelníčku kyselá a kořeněná jídla, zvláště citrusové a rajčatové šťávy, čili papričky, vlašské ořechy. Cucání kostky ledu pomáhá přechodně od bolesti. Velké nebo často se opakující afty je možno léčit ústní vodou, obsahující tetracyklin. Je vhodné tělu doplnit vitamíny skupiny B. Bylináři často léčí afty výplachy úst vodami s obsahem heřmánku, vodilky kanadské ( není vhodná pro těhotné ) či myrhy.
zdroj- www.monishky.blog.cz
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama